En Doğal Antibiyotik; Adaçayı

Aysun ÖZPOLAT • 41. Sayı / ŞİFALI BİTKİLER

EN DOĞAL ANTİBİYOTİK ADAÇAYI

Çok iyi bir antiseptik (mikrop öldürücü) olan adaçayı, kuvvet verici ve uyarıcı etkisiyle birçok insan tarafından tercih ediliyor. Uyku düzenini sağlayıcı özelliği ile de bilinen adaçayı hastalık sonrasında kullanıldığında vücuda kuvvet kazandırıyor. Bunların yanında adaçayı mide bulantısını kesip, sindirimi düzenler, en etkili nezle ilacıdır. Bademcik ve dişeti iltihaplarına iyi gelir.  Doğal bir antibiyotiktir. Kanı temizleyip, yüksek tansiyonu düşürür.

Aktarlardan rahatlıkla bulunabilecek olan “adaçayı yağı” yara üzerine tatbik edilerek uygulandığında antiseptik özelliğini en iyi şekilde ortaya çıkarır. Adaçayı yağından günde 3 damla, 1 fincan suya damlatılarak içildiğinde bronşit, astım ve adet düzensizliğine faydası olur. Ancak kullanım miktarına çok dikkat etmek gerekiyor.

HANGİ HASTALIKLARA NE KADAR KULLANILMALIDIR?

Adet kanamasını söktürmek için, kaynamakta olan 1 litre suyun içine, kuru yaprak veya çiçek karışımından yarım avuç atılır. Çayın altı kapatılarak demlenmeye bırakılır. Yemeklerden sonra 1 fincan içilir. (Bu çay depresyondan kurtulmak için de kullanılır. Rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.)
Ağız yaralarına ve nefes kokularına karşı ağzımızı her gün birkaç kez adaçayı ile çalkalayabiliriz. Adaçayının tıpkı maydanoz ve nane gibi nefes tazeleyici özelliği vardır.  
  
Bademcik iltihabı için, 1 bardak kaynar suya, 10 –12 gram adaçayı konulup, 5 dakika kaynatılır. Oluşan karışımla boğaz gargara yapılır.     

Diş ve dişeti iltihapları için 250 ml. kaynar suya 2-3 çay kaşığı adaçayı yaprağı karıştırılarak dişler ovulur.
Egzama için, 1 bardak suya, 10-15 gram adaçayı konulur. 5 dakika kaynatılıp, bu suyla hastalıklı bölgeye yıkama ya da kompres yapılır.

Vücutta oluşan iltihaplar için, 1 bardak kaynar suya, 2–10 gram adaçayı konulur. 10 dakika bekletilip, günde 2–3 bardak içilir.

Menopoz için, 1 bardak kaynar suya, 2 gram adaçayı konulur. 10 dakika bekletilip, günde 2–3 bardak içilir.
Soğuk algınlığı için, 1 bardak kaynar süte, 2–10 gram adaçayı konulur. 10 dakika bekletilip, günde 2–3 bardak içilir.

UZMANDAN ÖNERİLER

İçinde doğal fitoöstrojenlerin bitkisel östrojen olması nedeniyle adaçayını erkeklerin aşırı miktarda ve uzun süreli kullanmaları önerilmiyor. Aşırı kullanımda kan basıncını yükseltiyor. Adaçayının çarpıntıya neden olan “thujone” maddesi içerdiği için çok yüksek dozlarda kullanılmaması gerekiyor. Günde 3 kahve fincanından fazla içilmemesi öneriliyor Hamilelik döneminde kesinlikle kullanılmaması gereken bu bitki demlenerek hazırlanmalı. 2 dakikadan fazla kaynatıldığında, zararı faydasından çok hale geliyor.

SEMERKAND AİLE - : 41. Sayı

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !